top of page

Marc-Uwe Kling - QualityLand

  • Szerző képe: KB könyvesblog
    KB könyvesblog
  • 2022. jan. 2.
  • 3 perc olvasás

"Üdvözlöm az új, hiperszuper QualityLand-ban. Az országot régen Németországnak hívták, de mivel voltak nem annyira "cool" asszociációk, egy marketinges csapat összeállt, hogy új nevet adjon ennek a területnek. Hívószóként a minőséget találta ki a csapat, és egy erős powerpoint prezi után országunkat is minőségnek neveztük el. Mert ebben az országban minden überkirályhiperszuper, és MI gondoskodunk az Ön kényelméről.


Nem is kell kérnie, fejlett algoritmusaink pontosan tudják, hogy Ön mire vágyik, és ez természetesen meg is kapja. Fogyasztó pontrendszerünk segíti Önt a világban, számos kedvezményt kaphat vásárlásonként, illetve jutalmazzuk a hűségét is. Mi mindig szórakozást, kényelmet, és minőséget adunk.


Önnek gondolkodnia se szükséges. Élvezheti a világirodalom nagy klasszikusait, modern formában: mennyivel izgalmasabb Shakespeare zombikkal. Mindnyájan meghatódtunk, amikor zombi Rómeó és zombi Júlia, vagy Z-Rom és Z-Jul egymásra talál. Vagy MC Geothe adja elő a verseit immár rap formájában. A politikában is mindig előre megmondjuk, Ön kire szavazna, így mérlegelni se kell, hisz tudjuk, Ön egy elfoglalt és fontos ember. Mi segítünk mindenben, így a döntésekben IS.

Kép forrása:  Leipzig Free Tours/Unsplash
Kép forrása: Leipzig Free Tours/Unsplash

A szerelmi életét is ránk bízhatja, az algoritmusunk fogyasztása és pontértéke alapján pontosan beajánlja Önnek az ideális társat. Amennyiben Ön később értékesebbé válna, természetesen új társat is ajánlunk Önnek: nem kell rossz kompromisszumokkal együtt élnie. Azonban ha úgy érezné, segítségre szorulna, online tanácsadóink állnak az Ön rendelkezésére, akik bármikor meghallgatják Önt.


Mi mindig ott leszünk, mindig gondoskodunk Önről és mi sose tévedünk.


Üdvözöljük Qualitylandban!"


Ez a könyv látszólag egy teljesen abszurd ötleten alapul: egy olyan dísztópiát, ahol az ember már csak fogyasztó, és mindent az anyagiak határoznak meg. Oh wait... Szóval, a történet során egy "kisember" nyűglődését láthatjuk, amikor a bürokratikus rendszeren keresztül a számára küldött rózsaszín delfines vibrátort akarja visszaváltani. Szóval igen, ez nem egy köznapi történet, hisz ma (még) nem repülnek drónok delfinalakú rózsaszín dildóval. Azonban a folyamatok, amelyek Kling humoros stílusában kifutnak, a világszellem mégis ez.


Egy kiüresedett, elértéktelenedő, magányos, a felelősségtől menekülő világba haladunk, ahol gyermeteg felnőtteket big data eszközökkel irányítják a nagy multicégek, ahol az emberek elvesztenek valami fontosat: saját emberségüket. A fogyasztókká silányult gyermekemberek a nagy démon, Mechanon isten bábjaként felszínes életüket folytatva egy nagy haláltáncot járnak és rohannak a kényelemmel szegélyezett úton a szakadék felé. Ez a mai valóság, a XI. század nagy tragédiája.

Nem érthető, mire gondolok? Segítek ennek megértésében!


Csak egy példa: ma a társkeresés sokaknak egyetlen alkalmazásra redukálódott, a Tinderre. Számos kapcsolat itt indul el, ezzel hozzájárulva a satnyuló kommunikációhoz. Gondoljunk csak bele: a szerelmi életünket egy számunkra ismeretlen algoritmus irányítja, amely minden felhasználóhoz pontértéket rendel. Mi ez, ha nem az emberségünk, az egyik mindenki által keresett szakrális élmény, a szerelem kapitalizációja? Mi ez, ha nem elembertelenedés?


A kultúra számos válságtünetet produkál, például ott van válások, a szinglik és gyermektelenek növekvő számáról, de beszélhetnék a férfiasság és a hagyományos nemi szerepek válságról, a polkorrektség kilengéseiről, a felnövő túlérzékeny hópihe-generációról, a halállal való kapcsolat és élmény elvesztéséről is. Mi sem beszédesebb, hogy a "coachok" képében új sámánok jelentek meg nyugaton, akik a pszichopolitika teljes eszköztárával igyekeznek minél nagyobb önkizsákmányolására ösztönözni az embereket. A hagyományos szakrális cselekedetek marketing "tartalommal" telítődtek, a ma karácsonya egy kapitalista, és nem keresztény ünnep.

A közös ezekben a jelenségekben a kiüresedés, értékvesztés, elembertelenedés. Nem véletlen, hogy sokan a posztmodern világot poszthumánnnak tartják [1]. Ebben a könyvben is a legemberibb szempontokat robotok és elromlott gépek hozzák. Sőt, a könyv háttértörténetében egy választási verseny folyik egy hangos populista és egy technokrata robot között. Nem épp hízelgő jövőkép.


Kling szatirikus regénye görbe tükör a posztmodern társadalmaknak. Figyelmeztetés, prófécia, a jólét disztópiája. Ráadásul vicces is: én tényleg sokat nevettem. Maga a könyv szerkesztése is egy paródia, én például imádtam a könyvben megjelenő reklámokat, amelyek gegként nem csak viccesek, hanem tovább építették Kling kapitalista utópiáját. Kevés könyv tud ennyi érzékenységgel, humorral rávezetni arra,

hogy mi a baj a mai világunkkal.


Eredetileg eddig tartott volna az ajánlóm, azonban van két mű, amit egy másik német szerzőtől olvastam. A posztmodern kritikájáról kevés annyira erős művet olvastam, mint Byung-Chul Han koreai származású svájci szerző írása. Nehéz olvasni, elismerem és egyeseket elidegeníthet az újmarxista fogalomhasználat, de ha érteni akarod a mai világot, kötelező olvasmány! Különösen a Pszichopolitikát tudom jó szívvel ajánlani, így sokkal világosabb az employer branding és a motivációs trénerek létezésének okai.


Szubjektív értékelés: 10/9

Han könyveinek szubjektív értékelése: 10/10


Ha támogatnád a blog működését, kérlek, az alábbi linken keresztül tedd:


Köszönöm!






Comments


© 2019 by KB könyvesblog

bottom of page