Philip Zimbardo – Nikita D. Coulombe: Nincs kapcsolat
- KB könyvesblog
- 2019. dec. 28.
- 2 perc olvasás
Frissítve: 2020. okt. 21.
Viszonylag gyakran nézek fel a gyakorikerdesek.hu oldalra, ott is a felnőtt párkapcsolatok témakörre. Az elmúlt években rendre előjönnek a magányos férfiak (kisebb részben nők) kérdései: ciki-e, hogy 2X évesen még nem volt barátnőjük, szüzek-e vagy nem csókolóztak. Íme, pár kérdés a poszt készítésének idején, az első pár oldalról:
„Nem találok párt magamnak, és nem tudom, hogy mitévő legyek! Merre léphetnék?”
„Mennyire égő az ha 33 éves létemre még nem sikerült összehoznom egy stabil párkapcsolatot?”
„Mit tegyek akkor ha szeretnem ha szeretne egy (barmilyen) no, de engem nemszeretnek a nok?”
„Lehet nekem valaha barátnőm? 23F”
A XXI századra a társkeresés világa egyértelműen megváltozott. De miért van ennyi magányos férfi? Miért érzi úgy sok huszonéves, harmincéves, hogy nem felel meg a nők elvárásainak? És miért panaszkodik sok nő, hogy nem talál magának igazi Férfit?

Philip Zimbardo, a hírhedt stransfordi börtönkísérletet anno vezető szociálpszichológus, illetve fiatal kolléganője, Nikita D. Coulombe ezeket a kérdéseket próbálja megvizsgálni. Az öreg férfi – fiatal nő könyve a rendszerszintű okok és tünetek nyomába ered. Ha ugyanis tömeges jelenséget látunk – mint jelenleg a kényszerű egyedülálló férfiak növekvő számát – feltételeznünk kell társadalmi okokat is.
Az első rész a tünetekről, a férfiakat sújtó negatív jelenségekről szól, mint az elhízás, szociálisintenzitás-szindróma, pornó – és videójátékfüggőségről. A második rész a tünetek lehetséges okait tárja fel, míg a harmadik a lehetséges megoldásokról ír. A szakirodalom, személyes interjúk és egy közel húszezer ember által kitöltött kérdőív kielemzésének eredménye a könyv.
Ha az írást egy szóval kellene jellemeznem, az a tanulságos lenne. A szerzők őszinte megértéssel és kíváncsisággal viszonyulnak a témához, melyet magányos férfiak, illetve a jelenség iránt érdeklődő nők nagy kíváncsisággal forgathatnak. A tudományos módszertan és az objektivitásnak hála a mű elkerülte a ma már tudományos körökben is terjedő genderideológiai megközelítést. Nem vádirat, hanem útmutató. Személy szerint nem érzem teljesnek, hisz ez egy hihetetlen bonyolult kérdés, és számtalan más vetülete is van, viszont a könyv további gondolkodásra sarkall.

Amennyiben a gyakorikerdesek.hu kérdésíróihoz hasonlóan te se érted, miért nem vagy sikeres a társkeresésben, esetleg mindenért a nőket okolod (megalapozva vagy alaptalanul), mindenféleképp érdemes elolvasnod ezt a könyvet. Viszont ne várd, hogy egyszerű válaszokat kapsz, a „Miért nincsen barátnőm?” kérdésre, mivel bonyolult kérdésekre nincsenek egyszerű válaszok. Ráadásul a válaszok személyenként is eltérnek. Az biztos, hogy a XXI. században átalakultak a nemi szerepek, és a férfiasságot újra kell definiálnunk, és az „inceleknek”[1] meg kell erősödniük. Testiekben és lelkiekben is. Ehhez jó kiindulópont ez a könyv.
Ajánlom:
ha olyan férfi vagy, akinek nehezére esik a társkeresés,
nőként kíváncsi vagy, miért van olyan sok egyedülálló férfi,
aki a téma miatt érintettek (szülők, társadalmi szervezetek tagjai, pedagógusok, a média képviselői stb.).
Nem ajánlom
igazából nincs olyan csoport, akinek ne tudnám ajánlani.
Szubjektív értékelés: 10/10
Amennyiben megvennéd a könyvet e- könyv formában, az alábbi linken azonnal megteheted, nem kell keresgélned, (a poszt készítésének idején kedvezményes áron):
A támogatás előre is köszönöm !
Comments