top of page

Ryan Holiday - Az egyensúly a kulcs

  • Szerző képe: KB könyvesblog
    KB könyvesblog
  • 2020. dec. 26.
  • 2 perc olvasás

Az ókori görög géniusz egyik jellemzője volt az arányérzék. Olyan valósághű, az emberi testet ábrázoló szépséget hoztak létre, hogy évszázadokkal később is megtermékenyítő hatással volt a művészetekre. S ehhez felhasználták a püthagoreusok (=Pithagorasz követői, avagy az ókor stréberei) által titokzatos tannak tartott a matematikai szabályait is.

Kép forrása: Dušan Veverkolog/Unsplash
Kép forrása: Dušan Veverkolog/Unsplash

Ez a kissé különös szekta nagy becsben tartotta az úgynevezett aranyarányt vagy aranymetszést. A Wikipédia szerint az arány "egyensúlyt teremtve a szimmetria és az aszimmetria között"[1]. Ez a kiegyensúlyozottság pedig nem csak a művészetekben, hanem a természeteben is rendre előfordul: a DNS spirálban, kagyló héjában, a virág szirmaiban, az emberi test arányaiban vagy épp a galaxisok formájában.


Az egyensúly tehát a természetben látható törvényszerűség. És ahogy a filozófuscsászár, Marcus Aurelius is megmondta, "semmi sem rossz, ami a természet szerint való." Életünk akkor helyes, ha a természet törvényeinek megfelelően, tehát kiegyensúlyozva élünk.

A mai világ azonban nem erre tart, a kibalanszolt életet nem tartja erénynek. Rohanunk, hisz verseny van, több féle szerepnek próbálunk megfelelni, minél gyorsabban minél nagyobb karriert építeni. Vagy épp kimenekülni a valóságból, és mindenféle passzív média (sorozatok, filmek), vagy épp aktív, de valóságos hatással nem bíró játékokba, elfoglaltságokba menekülnek. Az inga másik vége: kivonulni a világból, vagy csak a világban lenni. Egyik sem helyes: mert a kulcs az egyensúlyban van.

Most már csak az a kérdés, saját életünkbe hogyan hozhatjuk összhangba. Ryan Holiday könyve a szellem, a lélek és a test hármas felosztásán végighaladva tesz le egy olyan életvezetési könyvet, mely ennek a receptjét kívánja megadni. A többi Holiday könyvhöz hasonlóan itt is sztoikus szövegek, illetve egy azokat megvilágító rövid magyarázatot találunk. A történetek, anekdoták és példák azonban nem mindig ütnek, vagy illenek oda. Kennedy kubai rakétaválság alatt nyújtott teljesítménye például nekem valahogy kilógott. Van, ahol mást vagy többet írtam volna, különösen a testnél.

Mégis, vannak olyan részek, amelyek kiemelkednek, és levéltári kincsként kellene kezelni. És végül is, a filozófus nem csak a neki tetsző, hanem a tőle eltérő, akár hibás véleményeken is el tud gondolkodni. Mindenesetre, ez egy igazán építő könyv és könnyen rájöhet az ember, hogy az élet nem is olyan bonyolult. "Vágj fát, hordj vizet!" Tedd a dolgod! Ne felejtsd el élezni a fejszét![2] Cselekedj helyesen, kerüld a szélsőséget! Maradj egyensúlyban!

Szubjektív értékelés: 10/9

Amennyiben támogatnád a blog működését, az alábbi linken keresztül vásárolva megteheted:



Köszönöm!


[1] https://hu.wikipedia.org/wiki/Aranymetsz%C3%A9s Megtekintve: 2020.12.26. 11:30

[2] "Adj hat órát egy fa kivágására, és az első négyet a fejsze élezésével fogom tölteni." Abraham Lincoln

Comments


© 2019 by KB könyvesblog

bottom of page