top of page

N. Carr: Hogyan változtatja meg az agyunkat az Internet

  • Szerző képe: KB könyvesblog
    KB könyvesblog
  • 2020. febr. 23.
  • 2 perc olvasás

Frissítve: 2020. okt. 21.

Amikor 2016 szeptemberében újra felfedeztem a régi hobbimat – az olvasást –, igen lassan haladtam. Sőt, egy ideig gyakori volt, hogy hamar ki is fáradtam… ma már egy nehezebb könyvvel is megbirkózok , és ritkább, hogy elálmosodom olvasás közben. Jobban koncentrálok, ennek köszönhető, hogy most már átlag másfél hetente elolvasok egy könyvet (ez azért mindig változó). Viszont, sok fiatalnak ugyanúgy nehézséget okoz az összetett, nehéz szövegek értelmezése, mint nekem 2016-ban. Pont tegnap panaszkodott egy még egyetemista hallgató ismerősöm, hogy milyen lassan halad egy doktori disszertáció elolvasásával: pedig egyébként nem is hosszú műről van szó.

Kép forrása: Austin Distel/Unsplash
Kép forrása: Austin Distel/Unsplash

Általánosan elmondható, a mai emberek koncentrációs szintje alacsonyabb, mint pár generációval előbb. [1] Miért történt ez? Miért rosszabbak ezek a mutatók, és miért nehezebb egy mai huszonévesnek összetett, nehéz szöveget értelmezni, mint az előző generációnak – ugyanebben az életszakaszban anno? A választ Nicholas Carr amerikai író szolgáltatja: az Internet az oka mindennek.


Nyilván, ez úgy hangzik, mint ha az idős Marika néni mondaná; „őrült beszéd, de van benne rendszer” [2]. A könyv jól felépített. Carr igényesen és tudományosan megalapozottan érvel amellett, hogy az interneten állandóan jövő ingerek –linkek, youtube ajánlások, facebook és instagram falak, üzenetek stb. – ahhoz vezetnek, hogy az információt sekélyesebben fogadjuk be. Nehéz is lenne minden információt mélyen, összefüggéseiben értelmezni, mert az emberiség történelme óta példátlan információs özön zúdult ránk. És ez nem csak az információkhoz való viszonyunkat, hanem magát, az agyunkat is átírja – fizikailag is!


A könyvről többet nem is írnék (nem azért, mert rövid ajánlóra törekszem :P): egyszerűen érdemes elolvasni.

Gondolatébresztő figyelmeztetés a technológia árnyoldaláról.

(Az azért szögezzük le, hogy maga Carr se érvel a teljes és végérvényes digitális detox mellett: igenis hasznos, ha hamar sok információhoz akarunk jutni, számtalan előnye is van a globális összekapcsoltságnak.) Mindezt letisztult, közérthető és élvezetes stílusba kaphatjuk meg. Nekem különösen tetszett az a kultúrtörténeti kitekintés, amely az órák, az olvasás és a könyvnyomtatás emberiségre gyakorolt hatását részletezi.

Kép forrása: Austin Distel/ Unsplash
Kép forrása: Austin Distel/ Unsplash

Személy szerint ez a könyv nekem több Chrome kiegészítő és módszer használatára vett rá:

- a Facebook falamat a gépemen nem is látom, ezt ezzel tiltottam le: https://chrome.google.com/webstore/detail/news-feed-eradicator-for/fjcldmjmjhkklehbacihaiopjklihlgg



- munkához/tanuláshoz érdemes a figyelemelterelő oldalakat letiltani:


Természetesen számtalan hasznos kiegészítő van, de én ezeket használom. Sőt, akár egyes oldalakról le is törölheted magad (én a személyes Instagram profilomat töröltem, most már csak a blognak van, de alapvetően ritkán használom, és akkor is többnyire a saját posztjaim közléséhez).


Ajánlom:

  • ha Vágási Ferihez hasonlóan csatlakozni akarsz az Internethez.

  • ha többet foglalkozol a mobiloddal, mint… bármivel,

  • ha nem bírsz ki egy nap digitális detoxot.


Nem ajánlom:

  • ha nem tudod bekapcsolni a számítógépet,

  • ha megnyitod a böngésződ, beírod a címsorba, hogy https://www.youtube.com, majd az oldal keresőjébe beírod a keresett videó címét, ahelyett, hogy csak rákeresnél az egyből megnyíló Google keresőben.


Szubjektívértékelés: 10/9,5


Amennyiben elolvasnád, a könyvet az alábbi linkeken e-könyv formátumban megvásárolhatod, s ezzel a blogod is támoghatod -felár nélkül: https://lira.hu/tradetracker/?tt=4784_12_360807_&r=https%3A%2F%2Fwww.lira.hu%2Fhu%2Fekonyv%2Ftarsadalomtudomany-1%2Fpszichologia-1%2Fhogyan-valtoztatja-meg-agyunkat-az-internet-a-sekelyesek-kora-ekonyv-epub-mobi


Köszönöm!


Comments


© 2019 by KB könyvesblog

bottom of page