top of page

Hugo M. Enomiya- Lassalles SJ: Az elmélyülés útja

  • Szerző képe: KB könyvesblog
    KB könyvesblog
  • 2019. nov. 1.
  • 2 perc olvasás

Frissítve: 2020. okt. 21.

"Nem emberi lénye vagyunk spirituális tapasztalatokkal. Spirituális lények vagyunk emberi tapasztalatokkal." Pierre Teilhard de Chardin


Pár éve egy kiállításon beszélgettem a Tan Kapuja Buddhista Főiskola egy növendékével. Noha sok mindenről beszélt, én jobban – csak hogy stílszerű legyek – vágytam a barnaszemű lány telefonszámára, mintsem a buddhizmus vágynélküliségére. Az évek múlásával megkomolyodtam, és habár ma is inkább elkérném a számát, sokkal nyitottabb lettem a spirituális tanításokra. A vágynélküliségtől azonban – ahogy ebből is látszik – még mindig elég messze vagyok…

Kép forrása: Sage Friedman/Unsplash
Kép forrása: Sage Friedman/Unsplash

Visszatérve a témára! Keresztény emberként úgy vélem, hogy a bibliai kinyilatkoztatott tanítások mellett nyitottnak kell lenni más kultúrák és tanítások iránt (legalább a megismerés szintjéig), érdemes a benne látható értéteket is felfedezni. Ezzel a gondolattal nem vagyok egyedül: katolikus körökben a jezsuiták különösen aktívak a progresszív folyamatokban. Hugo M. Enomiya- Lassalles SJ a katolikus egyház felszentelt tagjaként és jezsuita szerzetesként nyílt szívvel látott neki a buddhizmus egy igen értékes gyakorlatának a zen meditációnak a megismeréséhez, amelynek később a mestere lett.


Ez nem is véletlen, hisz a nagy világvallások közül talán a kereszténység és a buddhizmus között lehet a legtöbb lehetőség a párbeszédre. Egyrészt, mert a buddhizmus maga nem foglalkozik istenképpel, nincs náluk fókuszban. Másrészt, a zen technikák alkalmazhatóak az Istennel való mélyebb kapcsolat megélésre.


A szerző ezzel az új eszközzel kívánja ellátni az olvasókat. Ehhez mindenekelőtt a főbb fogalmakat kell tisztázni: ahogy egy japán zen mester számára nem biztos, hogy értelmezhető mondjuk magának Istennek a gondolata [1], míg számunkra először nehezen érthető például a kóan jelentése. Hasonlóan a keresztény szemlélődés tudása, technikája és fogalmai is idegenül hatnak – a keresztények nagy részének is. Emellett megismerkedhetünk a keresztény misztikus gondolkodással, azok képviselőivel.

idézet

A könyv mindkét területet részletesen kifejti, s egyben felvázolja a közös vonásokat és az eltéréseket is. Hasznos tanácsokat ad a mindennapi zajból való kilépésre, legyen az külső vagy épp belső. Ugyanis a meditáció vagy szemlélődés során a legnagyobb akadályt épp a cikázó gondolataink rejtik. A tudat alatti állapotba eljutni nem könnyű: ahogy mély tartalmú filozófia szövegeket sem. A szövegértelmezés már önmagában is odafigyelést kíván, tehát aki könnyedebb olvasmányokhoz szokott, lehet, hogy jobban jár, ha kisebb részletekre osztja a könyvet (vagy más olvasmányt keres).


Ajánlom:

  • ha érdekel a zen meditáció vagy a keresztény szemlélődés/misztika

  • a Távol-Keleti filozófia és bölcselet egy jezsuita szerzetes szemüvegén keresztül, vagy

  • szeretnéd megélni az Istennel való egység élményét.


Szubjektív értékelés: 10/7


Ha a könyv felkeltette az érdeklődésedet és felár nélkül támogatnád a blogot, kérlek, az alábbi linken vásárolj:


Köszönöm!

[1] 93. oldal

Comments


© 2019 by KB könyvesblog

bottom of page