top of page

Brian W. Aldiss - Amíg világ a világ

  • Szerző képe: KB könyvesblog
    KB könyvesblog
  • 2020. szept. 26.
  • 2 perc olvasás

Frissítve: 2020. okt. 21.

"A sci-fi egy egzisztenciális metafora, lehetőséget nyújt, hogy az emberi létről meséljünk történeteket. Isaac Asimov mondta egyszer: „A különböző sci-fi történetek ugyanolyan triviálisnak tűnhetnek a ma vak kritikusainak és filozófusainak, mint akármikor. De a science-fiction magja, a lénye, a fogalom, ami körül újít, kritikus lehet a megmentőnknek, ha egyáltalán meg kell, hogy mentsenek."

Csillagkapu - 200 epizód


A fenti idézetet kicsit másképp fogalmazva, de korábban már egy ajánlóban felhasználtam. Ez nem is meglepő, mert alapjaiban határozza meg a sci-fihez, mint műfajhoz való viszonyomat. A sci-fi számomra olyan, mint egy fordított mítosz: nem a múltból összegezzük a tapasztalatainkat a jövő számára, hanem épp fordítva, az elképzelt jövő bölcsességeit szeretnék a ma, illetve a jövő embereinek megmutatni. Prófétaság, filozófia és a tudomány keresztmetszete: ez a tudományos fantasztikum.


A jövő mellett engem a történelem is érdekel: ezért is volt számomra érdekes egy régi, hetvenes évekbeli sci-fi történet elolvasni. Míg napjaink kiemelkedő tudományos fantasztikumos művei inkább az információs forradalom és a társadalmi változások disztopikus jövőképével foglalkozik (vö. Black Mirror sorozat), régebben - jelen esetben a hetvenes években - az írók sokkal vadabb fantáziával rendelkeztek, és a grandiózus művek valahogy sokkal inkább szóltak az általános emberi lélekről.

Kép forrása: devn/Unsplash
Kép forrása: devn/Unsplash

Brian W. Aldiss jelen könyve az emberi minőségről, elvadulásról és a civilizáció átalakulásáról szól, mindezt egy igen furcsa helyen. Az a baj, hogy spoiler nélkül nem igazán írhatok a történetről, így én ezt abba is hagyom a sztori részletezését.


Elégedjen meg a kedves olvasó, ha annyit mondok, hogy ez


egy izgalmas, lebilincselő olvasmány.

Nem kis mértékben a cselekmény ritmusa, az egyre gyorsuló események, a szorító idő, a gondosan felépített rejtély, amely olyan izgalmassá teszi az egészet. Az utalások sok mindent elárulnak, összefüggnek, mégsem látjuk át egyből a képet. Az egyetemes kérdésekre se ad a szerző tiszta választ: végül is, mindenki szempontrendszere és érvei érthetőek. Nem könnyű oldalt választani.


A könyv első pár fejezete azonban még elég lassú, az alapozáson túl kell esni, míg elkezdődik a könyv valós cselekménye. Mindenesetre, az unalmas részeken átesve már a könyv is jobb lesz, én például alig tudtam lerakni a könyvet. Remélem, egyszer Hollywoodban is felfedezik, és filmként vagy sorozatként elkészítik: érdekes koncepció lenne. Viszont, a pszichopatkányos részt én úgy ahogy van, kihagynám. Ahhoz az ötlethez tényleg valamit szívni kellett...


Ezt kivéve a könyv nagyon rendben van, ráférne egy újbóli kiadás, mert jelenleg csak antikváriumban kapható. Amennyiben érdekel az emberi lélek, az, hogy mit képzeltek a hetvenes években a jövőről, az ember elvadulásának természetrajza, akkor ugyanolyan lebilincselőnek fogod találni, mint én.


Szubjektív értékelés: 10/8 Ha te is szeretsz olvasni és felár nélkül támogatnád a blog működését, akkor az alábbi linken online is válogathatsz a könyvek közül:

Comments


© 2019 by KB könyvesblog

bottom of page