James M. Cain: A postás mindig kétszer csenget
- KB könyvesblog
- 2020. máj. 9.
- 2 perc olvasás
Frissítve: 2020. okt. 21.
„Mert a szívből származnak a gonosz gondolatok, gyilkosságok, házasságtörések, paráznaságok, lopások, hamis tanúbizonyságok, káromlások.” Mt. 15:19
James M. Cain e klasszikusa nem egy friss történet: megcsalásról, és szerelmi tragédiákról ősidők óta beszélnek az emberek – hacsak maguk nem élték meg azt. A történelemben nem ritkák a házasságtörések miatti gyilkosságok sem. Mégis, számomra „A postás mindig kétszer csenget” lebilincselő volt, és elementáris erővel hatott.

Főleg, hogy az egyik gyilkos szereplő szempontjából láttjuk a dolgokat. Különös volt, hogy nem a gyilkos személye a kérdés, itt a hangsúly nem a rejtélyen van, hanem maga az emberi jellemen, az emberi érzéseken, döntéseken. Láthatjuk, hogy hogyan lesz egy alapvetően pozitív érzelemből (szerelem) gyilkos ösztön. És ez az, ami miatt igazán érdekes!
Ebben a könyvben a szereplők valós emberek: árnyalt jellemmel, érhető motivációval és a maguk belső-külső konfliktusaival, és a pszichopátiájukkal. Remekül eltalált jellemrajzok: Frank lázadó, szabad szelleme, ösztönlénye, ugyanakkor a benne lévő lévő félős kamasz; Cora önbizalomhiánya, az ebből adódó ragaszkodása, enyhe mazoista hajlama és a folyamatosan egyre erősödő neurózisa tökéletesen van ábrázolva. Szegény görög meg csak olajszagú, keményen dolgozó bevándorló, csak épp roppant rossz emberismerő…
Ehhez jön a két karakter közti, ma is szemmel is nézve durva szexuális jelenetei (igazából meg is értem, 1934-ben miért tiltották be), melyekben megvan a hitelesség. Az apróbb részletek is olyanok, mint ha valós történet lenne…
A történéseknek valóságszaga van.
Ezek mellett a könyv erős társadalomkritikával is bír. Nem állhattam meg nevetés nélkül a bírósági tárgyalás fordulatait, a rendszer szívtelenségét, a száraz és steril jog kudarcát, s egyben a társadalom kudarcát is. Megerősítette bennem azt a gondolatot, hogy a bűnelkövetést a társadalmi lehetőségek és a polgári öntudat hiánya, s az emberek hibás, beszűkült gondolkodása (mindset) együtt okozzák. Tehát: szociológiai, pszichológiai okok és a felelősségkerülés eltérő arányai együtt okozzák a bűncselekmények döntő hányadát.

Morbid élmény volt, hogy a gyilkos szeméből, a motivációját, szándékait megértve és átérezve szemléjük a történteket. Viszont ebben a drámai, életszagú és mocskos, vérrel bekent bűnös történetben is felsejlettek az emberi lét szépségei: a szerelem, a megbánás, a remény. És ettől igazán gyönyörű, s ezért volt számomra olyan erőteljes, lebilincselő, s érzelemdús könyv.
Ajánlom:
azoknak, akik egy igazán emberi történetre kíváncsiak,
nem ijednek meg a durvább részektől és
szigorún csak 18 éves kor felett vannak.
Nem ajánlom
házasságtörőknek: ne kapjanak ihletet;
postásoknak. Valamiért egy szem postás se volt benne.
Szubjektív értékelés: 10/10
Amennyiben támogatnád a blog működését, kérlek ezt a könyvet - felár nélkül - a lenti linken keresztül vásárold meg:
Tipp1# ez a zene egészen hangulatos lehet, én a kritika írásánál ezt hallgattam: https://www.youtube.com/watch?v=qEzWqUhnbVA
Comments