top of page

Alan Watts - Mítosz és rítus a kereszténységben

  • Szerző képe: KB könyvesblog
    KB könyvesblog
  • 2020. dec. 24.
  • 2 perc olvasás

Az idei talán az eddigi XXI. század legfurcsább karácsonya. Egy globális pandémia, világméretű járvány hatalmas változásokat hozott sokak életében. Ki szerencsésen átvészelte a járványt, ki betegen fekszik/feküdt az ágyban, ki elveszett családtagját siratja és fájóan néz az ünnepi asztal mellett lévő üres helyre. Ebben a történelmi pillanatban érdemes emlékezni Krisztus születésének valós üzenetére: remény van a világban.

Kép forrása: Chris Karidis/Unsplash
Kép forrása: Chris Karidis/Unsplash

A keresztény gondolkodás szerint a Názáreti Jézus születése nem csak egy történelmi pillanat: maga a történetelem kezdőpillanata. A megtestesült isteni személy színre lépése minőségi változást hozott az ember az életében, mely visszamenőleg is hatással van. Az újszülött Jézust egyszerű, bűnös emberek (a korban megvetéssel tekintettek a pásztorokra, kollektíven tolvajokként, bűnös emberként kezelték őket) és bölcsek (akik az elitet szimbolizálják) imádták, s noha nem volt semmilye, mindennek ura volt. Talán érezzük az ellentmondást. Egy poros falunak egy istállójában lévő kisded maga az emberi nem meghaladása, az új Ádám, amely egyesíti az ót és az újat.


Ateista, vagy a kereszténységet materiális szempontból tekintő ember ez zavarónak, érthetetlennek, ellentmondónak érzi. Ez azonban csak a felszín, "mert az Isten bolondsága bölcsebb az embereknél, és az Isten erőtelensége erősebb az embereknél."[1]


Ahhoz, hogy megértsük a kereszténység örömhír lényegét, újfajta, mitologikus gondolkodásra van szükség. El kell engedni Isten dologként való elképzelését, hisz Istenről csak azt tudjuk elmondani, hogy mi nem. Sokkal fontosabb hogy a jelek, szimbólumok, és jelentések, a kiábrázolások mély megértése révén felismerjük a keresztény hit szépségeit, melyek akár egy nem keresztény számára is csodálatosak lehetnek.


Alan Watts is az utóbbiak közé tartozik. Maga a keleti filozófiák, főleg a buddhizmus nyugati tanítójának, prófétájának tekintették, ezért is volt érdekes, hogy mégis nyílt szívvel, és őszinte kíváncsisággal merült el a keresztény, leginkább a katolikus teológiában. S noha gyakran kritikával is illette, maga is fel-, illetve elismerte annak szépségeit.


A kereszténység tanaiban lehet nem hinni, lehet megkérdőjelezni, sőt, kell is. Viszont a megváltás, a keresztnél értelmet nyert jézusi életút, a megtestesül Logosz, a halálból való feltámadás ígéretének örömhíre sokak számára vigasz. A vallás mindenki számára belső elköteleződés, s így személyes döntés. Viszont, a szépségét személyes elköteleződés nélkül is fel lehet ismerni. Karácsonykor is, hisz itt a család egy dolgot ünnepel: az Élet kezdetét, a kisgyermek születésének örömhírét. Ezért gondoltam azt, hogy jelen karácsonykor ezt a könyvet hozom ajánlónak.

Mert akár hiszel, akár nem, a jézusi remény üzenete változatlan: minden jobb lesz, mert reménység van a világban!

Kívánom, hogy minden sötétség ellenére ezen a karácsonyon is emlékezettek a fényre, hogy van remény!


Könyv szubjektív értékelése: 10/9


Amennyiben támogatnád a blog működését, kérlek nézz szét az ország egyik legnagyobb könyvesboltjában: https://lira.hu/tradetracker/?tt=4784_12_360807_


Köszönöm!


Comments


© 2019 by KB könyvesblog

bottom of page